NOVÝ E-SHOP S REKUPERAČNÍM ZBOŽÍM:
WWW.SHOPIL.CZ


Užívejte si doma dostatek čerstvého a čistého vzduchu po celý rok, snížení vlhkosti, snížení koncentrace radonu. To vše společně s úsporou energie za topení. Ideální nejenom pro alergiky.

Výhody:

  • velmi levný provoz,
  • čerstvý vzduch a příjemné prostředí,
  • díky koncepci systému je provětrán celý dům,
  • bezprůvanová a nehlučná ventilace,
  • žádný hluk ani prach z ulice,
  • mouchy ani jiný hmyz nemá šanci.

Co je to rekuperace

Rekuperace je synonymem termínu zpětné získávání tepla. Tzn., že při větrání využíváte energii vzduchu k tomu, abyste si předehřáli venkovní čerstvý vzduch.
Díky tzv. účinnosti rekuperace čerstvý venkovní vzduch, který si pouštíte domů, nemá venkovní teplotu: např. -5°C , ale přijatelných: např. 16°C (interiérová teplota 20°C). Rekuperátor si lze jednoduše představit jako výměník,  přes který proudí přiváděný a odváděný vzduch opačným směrem a každý svou cestou, tak aby se nepotkali.

U rodinných domů se používá nejčastěji rovnotlaké větrání. Buď centrální anebo decentrální.

  • Centrální systém má centrální jednotku a z ní vedou rozvody do celého domu. Všechny rozvody jsou tedy napojeny na jeden ucelený systém ovládaný najednou. Možnost zvýšené filtrace proti hmyzu, zápachu, prachu. Také možnost předehřevu nebo zapojení letního chlazení.
  • Decentrální systém má samostatné větrací jednotky ve všech obytných místnostech, kde jsou otvory skrz venkovní stěny v každé místnosti samostatně.

Rovnotlaké větrání s rekuperací tepla

Ventilační systém doporučený pro nízkoenergetické domy a nezbytný pro pasivní domy. Přes vyšší počáteční náklady má tento systém velmi nízké provozní náklady a zaručí po celý rok příjemné prostředí v domě.

Potrubní rozvody zajišťují přívod čerstvého vzduchu do všech obytných místností a odtah znečištěného vzduchu ze sanitárních místností a kuchyně. Malé množství čerstvého vzduchu přiváděné trvale do každé obytné místnosti vytváří v těchto prostorách přetlak, který vytlačuje vydýchaný vzduch pod dveřmi směrem k sanitárním místnostem. Zde odsávaný vzduch vyvolá mírný podtlak. Tím je velmi účinně zabráněno šíření zápachu a páry do obytných prostor a při vhodně navrženém systému se provětrá celý dům.

Rekuperační jednotky

Rekuperační jednotky se dělí nejenom podle průtoku, tj. kolik m3 vzduchu proteče výměníkem jednotky za hodinu. Pro standardní rodinný dům se používají jednotky s průtokem od 150 – 500 m3 za hodinu.

Neméně důležité jsou další vlastnosti jednotek, jako je účinnost dle výkonu a tlakové ztráty. Typ použitého výměníku,  možnost montáže na stěnu, podlahu nebo strop. Možnosti regulace, filtrace a napojení na chytrou domácnost. Protimrazová ochrana, letní chlazení, hlučnost. Návrh vhodné jednotky je komplexní záležitost, proto je nutné ji nechat na odborníkovi. My v Ideal Living spolupracujeme přímo s výrobci rekuperačních jednotek, abychom měli vždy ty správné a pravdivé informace.

Rozvody vzduchu

Součástí větrání domů jsou samozřejmě i rozvody vzduchu do jednotlivých místností. U rozvodů je důležité, aby byl jejich vnitřní povrch hladký; bezhlučnost, aby jste nebyli obtěžováni a v neposlední řadě umístění a nastavení. Rozvody se vedou buď v podlaze nebo podhledu. Mohou být plechové nebo plastové, hranaté nebo kruhové. U plastu máte navíc na výběr antibakteriální úpravu rozvodů.

Antibakteriální flexibilní potrubí SILVER s ionty stříbra 75 mm, 50 m

Izolované ohebné flexibilní potrubí 160 mm, 10 m

Stropnístěnovýpodlahový box přímý 125-2x75 VPC

Distribuční box plochý 160-12x75

Stropnístěnovýpodlahový box bez úchytu 125-2x75 VPE

Talířový ventil odvodní 125 mm, kovový RAL 9016

Distribuční box plochý 160-8x75

Stropnístěnovýpodlahový box s úchyty 125-2x75 VPB

Talířový ventil přívodní 125 mm, kovový RAL 9016